Return to Schedule/Results (Years 2013 thru 2001)

2009 Region 4 Qualifier

4/26/09 – Rough River Lake

 

Anglers

Name Club Big Bass Ranger Cup F i sh Wght Pnlty B/F Total Pnts Qual
1 John Dixon Barren Bassmasters Y 5 / 5 20.91 5.81 20.91 300 new
2 Chad Ramsey Fish Hedz Bass Club Y Y 3 / 3 6.85 6.85 299 new
3 Don Tomlinson Guist Creek Bassmasters Y Y 2 / 2 6.82 5.38 6.82 298 new
4 Rodney Bridgman Lake Cumberland Bass Club 3 / 3 6.44 6.44 297 new
5 Donnie Cato Madisonville Bass Club Y Y 2 / 2 6.20 4.76 6.20 296 new
6 Steven Taylor Bardstown Bassmasters Y Y 3 / 3 6.02 6.02 295 new
7 Stanley Cole Smith Billy`s Great Outdoors BC Y Y 3 / 3 5.84 5.84 294 yes
8 Kenneth Davis Team Buckeye Y Y 2 / 2 5.42 5.42 293 yes
9 Tim Hennemann Northern Ky Bass Club Y Y 2 / 2 5.36 5.36 292 yes
10 Richard Littlepage Team Buckeye Y Y 3 / 3 4.99 4.99 291 new
11 Billy Osborne Billy`s Great Outdoors BC Y Y 2 / 2 3.91 3.91 290 new
12 Donnie Brown KBF Statewide Bass Club 2 / 2 3.70 3.70 289 new
13 Randy Findley Bottomline Bassmasters Y 2 / 2 3.30 3.30 288 new
14 Mark Cooper Guist Creek Bassmasters Y Y 1 / 1 2.43 2.43 2.43 287
15 David Taylor Fish Hedz Bass Club Y 1 / 1 1.58 1.58 1.58 286
16 James R Blair Madisonville Bass Club Y 1 / 1 1.54 1.54 1.54 285 yes
Scott Jones Stump Jumper Bass Club 1 / 1 1.54 1.54 1.54 285
18 Shawn Harris Pulaski Co Bass Anglers 1 / 1 1.48 1.48 1.48 283
19 Kevin Teater Hooks & Sinkers Bass Club Y 1 / 1 1.30 1.30 1.30 282 yes
20 Stewart Weber Bottomline Bassmasters Y 1 / 1 1.29 1.29 1.29 281
21 William Lowther Mid State Bassmasters Y 1 / 1 1.13 1.13 1.13 280
22 Karl Snyder Team Buckeye Y Y 1 / 1 1.11 1.11 1.11 279 yes
23 Mark Wenger KBF Statewide Bass Club Y 1 / 1 1.08 1.08 1.08 278
24 Gerald Smith Mid State Bassmasters Y Y 1 / 1 0.98 0.98 0.98 277
25 Earl T Maines Lake Cumberland Bass Club Y Y 1 / 1 0.85 0.85 0.85 276
26 Kenneth Stevens Bardstown Bassmasters 0 / 0 0 0 137

Co Anglers

Name Club Big Bass F i sh Wght Pnlty B/F Total Pnts Qual
1 James S. Burns Pulaski Co Bass Anglers Y 2 / 2 4.93 3.69 4.93 300 new
2 Jonathan Sydnor Barren Bassmasters Y 2 / 2 4.05 4.05 299 new
3 Rick Stringer Lake Cumberland Bass Club 2 / 2 3.38 3.38 298 new
4 Chris Kerfoot Stump Jumper Bass Club 2 / 2 3.08 3.08 297 new
5 Bryan Snyder Team Buckeye Y 2 / 2 2.77 2.77 296 new
6 Tim McMahan Mid State Bassmasters 2 / 2 2.60 2.60 295 new
7 Herb Engelhart Southern Ky Bassmasters Y 1 / 1 2.55 2.55 2.55 294 new
8 Josh Stephenson Northern Ky Bass Club Y 1 / 1 1.94 1.94 1.94 293 new
9 Mike Conway Lake Cumberland Bass Club Y 1 / 1 1.73 1.73 1.73 292 new
10 Michael David Young Southern Ky Bassmasters Y 1 / 1 1.63 1.63 1.63 291 new
11 Buddy Pfaadt Mid State Bassmasters 1 / 1 1.55 1.55 1.55 290
12 Ken Brocker Team Buckeye Y 1 / 1 1.52 1.52 1.52 289
13 Drew Roberts Billy`s Great Outdoors BC Y 1 / 1 1.34 1.34 1.34 288 yes
14 Tim Blythe Bottomline Bassmasters Y 1 / 1 1.32 1.32 1.32 287 yes
15 Gary Cato Madisonville Bass Club Y 1 / 1 1.28 1.28 1.28 286
16 Brian Rhineheimer Lake Cumberland Bass Club Y 1 / 1 1.23 1.23 1.23 285
17 Sean Leachman Bardstown Bassmasters Y 1 / 1 1.05 1.05 1.05 284
18 Gerald Weber Bardstown Bassmasters Y 1 / 1 0.95 0.95 0.95 283
19 Arthur Gilmore Madisonville Bass Club Y 1 / 1 0.88 0.88 0.88 282
20 Paul Padgett Bottomline Bassmasters 1 / 1 0.86 0.86 0.86 281
Adam Jones Billy`s Great Outdoors BC Y 0 / 0 0 0 140
21 Pete Bayerle Hooks & Sinkers Bass Club Y 0 / 0 0 0 140 yes
Michael Ray Tester Hooks & Sinkers Bass Club Y 0 / 0 0 0 140
Mike Patterson KBF Statewide Bass Club 0 / 0 0 0 140
John L Crisp Stump Jumper Bass Club 0 / 0 0 0 140

Permanent link to this article: https://kybassfed.com/tournaments/tournament-schedules/schedule-archives/scheduleresults-years-2012-thru-2001/2009-region-4-qualifier/